• V košíku nejsou žádné produkty.

Vylaďte si elektrokolo: 8 doplňků pro ještě pohodlnější jízdu

Jízda na elektrokole je už tak dost pohodlná, ale co kdybyste si ji mohli ještě vylepšit? Představíme vám 8 vychytávek, které vám jízdu zpříjemní, a řekneme si, jestli se vyplatí podstoupit tuning elektrokola.

1. LED světla k signalizaci zatáčení

Pokud často jezdíte po silnicích nebo rušnějších cyklostezkách, možná jste se dostali do situace, kdy jste museli zatočit a už vás nebavilo neustále zvedat jednu ruku, abyste signalizovali směr jízdy. V tom případě pro vás máme dobrou zprávu: na své elektrokolo si můžete připevnit LED světla, která fungují podobně jako u automobilu – pomocí bezdrátového ovládání rozsvítí šipku doleva či doprava nebo signalizují brždění. Jsou voděodolná, nabíjí se USB kabelem a pořídit je můžete za pár set korun. Vaše jízda bude bezpečnější a vy nebudete muset nepohodlně balancovat s jednou rukou zdviženou.

 

2. Nosiče elektrokola

Neomezujte se jen na cyklostezky, které máte za rohem – přibalte si kolo do auta a vyrazte na cyklotrasy po celém Česku. Jak? Pomůže vám speciální nosič elektrokola, který připevníte za auto. Od klasického držáku se nosič elektrokola liší tím, že má rozšířenou rozteč mezi koly a zpravidla vyšší nosnost. Moderní nosiče elektrokola se navíc vyrábí tak, aby je bylo možné sklápět i s připevněnými elektrokoly a aby nenarušovaly aerodynamiku vozidla.

 

3. Neoprenový obal na baterii

Baterie elektrokola dostává občas celkem zabrat: cáká na ni bláto, létají na ni kamínky a musí se rozehřívat v nepříznivých zimních teplotách. Na takovou zátěž je samozřejmě stavěná a bez problémů ji vydrží, přesto jí můžete značně ulehčit. Jak? Tím, že ji oblečete. Neoprenový obal ji ochrání před nečistotami a mechanickým poškozením, například kamínky. Navíc funguje i jako termoregulace, díky níž se baterie snáz a rychleji rozehřeje i při nízkých teplotách.

 

4. Chytrá helma

Už jste si zvykli na chytré mobily, chytré hodinky… ale o chytré helmě jste ještě neslyšeli? Na trhu je celkem novinkou a vnáší do světa cyklistiky nové možnosti. Má v sobě totiž zabudované Bluetooth, sluchátka i mikrofon. Můžete v ní poslouchat hudbu, nechat si sdělovat instrukce od navigace nebo třeba telefonovat. Jediné nebezpečí spočívá v tom, že nebudete věnovat plnou pozornost svému okolí, musíte být tedy při používání chytré helmy obzvláště opatrní.

 

5. Skrytý GPS lokátor

Ke svému elektrokolu si můžete pořídit GPS lokátor – buď obyčejný, nebo se skrytou instalací. Ten propojíte s aplikací ve svém mobilu a kolo můžete pohodlně sledovat. Jaké to má využití? Můžete GPS lokátor zabudovat do elektrokol všech členů vaší skupiny – když se pak rozdělíte, snadno se opět najdete. Pokud vyrážíte na cyklovýlet s dětmi, GPS představuje skvělý způsob, jak se pojistit proti tomu, že se ztratí. A především, pokud vám elektrokolo někdo ukradne, skrytého GPS si nevšimne a vy elektrokolo snadno vystopujete. Ale pozor: Nesmíte GPS nainstalovat na něčí elektrokolo, aniž byste k tomu měli jeho souhlas.

Přečtěte si další praktické tipy, jak zabezpečit elektrokolo proti zlodějům.

 

6. Zimní návleky na řídítka

Většina cyklistů v chladnějším počasí nejezdí – studený vzduch a vychladlé kolo jsou natolik nepříjemné, že zkazí požitek z jízdy. Se studeným vzduchem vám pomůže elektrokolo, na kterém si můžete nastavit vyšší asistenci motoru a vůbec se při jízdě nezadýchat. Vychladlé součástky kola zase vyřeší zimní návleky, které vás ochrání před chladem a větrem. Jak fungují? Připevníte je na řídítka a strčíte do nich ruce jako do rukavic. Pokud jste ale méně zkušení řidiči, návleky příliš nedoporučujeme – při případném pádu nebudete mít volné ruce.

 

7. Zpětné zrcátko na elektrokolo

Pokud na elektrokole běžně jezdíte v silničním provozu, jsou zrcátka vychytávkou, která vám jízdu značně usnadní. Jednoduše je připevníte k řídítkům a můžete jezdit zase o něco bezpečněji.

 

8. Přenosná baterie

Tipů pro nabíjení elektrokola máme hned několik, pořídit si cestovní baterii je jedním z nich. Váží kolem půl kila, stojí něco přes tisíc korun a pohodlně ji uložíte do batohu – některou menší třeba dokonce i do kapsy u bundy. Dodá vám potřebnou šťávu během hodiny a půl a vy nemusíte hledat, kde si kolo nabijete. (Ale pokud to přeci jen hledat chcete, přečtěte si náš článek o tom, které mapy vám pomohou naplánovat cyklotrasu.)

 

Tuning elektrokol: ano, nebo ne?

Tuning elektrokol se v poslední době stal častým a kontroverzním tématem. Legislativa totiž elektrokolům nakazuje maximální rychlost za pomoci motoru 25 km/h. To se mnohým zdá jako příliš nízká hranice, vždyť i vlastními silami často jedou rychleji. Proto se začaly objevovat firmy, mnohdy i samotné autorizované servisy výrobců elektrokol, které tuning elektrokola – tedy odstranění omezovače rychlosti – provádí. Jaká má ale tuning elektrokola úskalí?

  • Po tuningu se elektrokolo stává motorovým vozidlem (konkrétně mopedem nebo motokolem), s čímž se pojí související náležitosti. Musíte mít řidičský průkaz, technický průkaz a povinné ručení.
  • Pokud tuning elektrokola nenahlásíte, jednáte nelegálně. Především zahraničí proti nelegálnímu tuningu elektrokol tvrdě bojuje, a vy tak můžete dostat pokutu až ve výši několika stovek tisíc korun.
  • Ztrácíte záruku na elektrokolo.
  • Jelikož elektrokolo po tuningu už není klasifikované jako jízdní kolo, nýbrž jako motorové vozidlo, nesmíte s ním na cyklostezky a do národních parků.
  • Při příliš vysokých rychlostech, pro které elektrokolo není určené, se může přehřát motor i baterie, a tak si své kolo nenávratně poškodíte.

 

Naše doporučení tedy zní: Tuning elektrokola má tolik nevýhod, že se nevyplatí. Své vytoužené rychlosti se vzdávat nemusíte – omezení na 25 km/h platí jen při pomoci motoru, což neznamená, že vlastními silami nemůžete jet rychleji. Pokud se přesto pro tuning elektrokola rozhodnete, nezapomeňte se zaregistrovat na úřadě.

 

Kam dál?

Váháte, jestli si elektrokolo pořídit? Podívejte se na 9 výhod a nevýhod, díky kterým se rozhodnete. Pokud už jste pro elektrokolo pevně rozhodnutí, ale nemůžete najít to pravé, přečtěte si, podle čeho vybrat elektrokolo přesně pro vás. Nebo se podívejte, podle čeho elektrokola vybíráme my.

Elektrokolo už máte, jen přemýšlíte, kam na výlet? Vyzkoušejte třeba Dunajskou stezku. Méně zdatní cyklisté zase ocení nenáročné a rovinaté cyklotrasy. Rozhodnout se můžete i podle svého bydliště, sestavili jsme pro vás výběr nejlepších cyklostezek v Praze, na Šumavě, na jižní Moravě a ve Středních Čechách.