• V košíku nejsou žádné produkty.

6 praktických tipů na zabezpečení elektrokola

Elektrokola se stala novým trendem – a právě proto jsou čím dál atraktivnější pro zloděje. Obvykle bývají mnohem dražší než klasické kolo a běžné zabezpečení, které volíme v případě obyčejných jízdních kol, už nestačí. Co dělat, aby vám elektrokolo nikdo neukradl? Máme pro vás 6 praktických tipů, tak pojďme rovnou na ně.

 

1. Základ pro zabezpečení elektrokola: Používejte těžší a masivnější zámek

U běžných elektrokol často sáhneme po obyčejném lankovém zámku – nejen proto, že je levnější, ale také proto, že váží mnohem méně. Tato nevýhoda však u elektrokol odpadá – díky tomu, že vám s jízdou pomáhá motor, nemusíte se vahou zámku zabývat. Proto se vyplatí sáhnout spíše po dražším a masivnějším zámku. Který vybrat? K zabezpečení elektrokola výborně poslouží například řetězový zámek nebo takzvaný U zámek.

 

2. Pečlivě si vyberte, kam kolo zamknete

Kvalitním zámkem zabezpečení elektrokola nekončí – stejně tak důležité je totiž i to, kde kolo zaparkujete. Samozřejmostí je elektrokolo zamykat k solidním předmětům spolehlivě upevněným do země. Užitečným trikem je vyhlédnout si místo, které je očividně pod kamerami. Stejně tak zloděje může odradit i elektrokolo zaparkované pod světlem nebo na hodně frekventovaném místě.

 

3. Pořiďte si GPS lokátor

Šikovnou vychytávkou, která zaručuje snad nejspolehlivější zabezpečení elektrokola, jaké může být, je GPS lokátor. Ten neustále sleduje, kde se elektrokolo nachází, a v případě potřeby umí spustit alarm. Díky tomu, že si ho jednoduše propojíte se svým mobilem, máte o elektrokole neustále dokonalý přehled.

 

Zabezpečení elektrokola pomocí GPS: Na co si dát pozor

Než si GPS lokátor pořídíte, je několik věcí, které byste si raději měli pohlídat. Které to jsou?

 

  • Výdrž baterie: Pravděpodobně nebudete chtít lokátor, který musíte každou chvíli dobíjet. A vybitý je vám k ničemu.
  • Lokalita: Ne každý GPS lokátor funguje ve všech státech. Pokud chcete elektrokolo využívat i pro cesty v zahraničí, raději si vyberte lokátor, který funguje v co nejvíce zemích.
  • Skrytá instalace: I u toho nejkvalitnějšího GPS lokátoru, který je připevněný k elektrokolu, hrozí, že jej zloděj zkrátka rozbije. Na trhu naštěstí existují lokátory, které je možné do elektrokola vestavět. Této funkci se říká skrytá instalace.

4. Alarm kombinujte se zámkem

Uvažujete o koupi alarmu na elektrokolo? Výborně, jen ho nezapomeňte zkombinovat se zámkem. Většina zámků s alarmem se spustí buď na základě detekce pohybu, nebo při narušení zámku. Alarm na sebe upozorní už při kratším pohybu kola, což zloděje odradí a ani nezačne zámek překonávat.

 

5. Sjednejte si pojištění elektrokola proti krádeži

Jistota je jistota, a proto není od věci si elektrokolo pojistit. Na trhu existují speciální pojištění elektrokola proti krádeži a poškození. Nejsou příliš drahá – jejich cena se odvíjí od ceny elektrokola, běžně se pohybuje okolo 3 000 Kč ročně. Co vzít v úvahu, pokud o pojištění elektrokola proti krádeži uvažujete?

 

  • Výhody: Pojistit elektrokolo je rychlé a jednoduché, vše vyřídíte online. Pokud dojde k odcizení nebo poškození, pojišťovna vám velmi rychle uhradí plnou cenu elektrokola.
  • Nevýhody: Obvykle se pojištění nevztahuje na krádeže, které proběhnou v noci (mezi 22. a 6. hodinou).

 

Na co všechno se pojištění elektrokola proti krádeži vztahuje? Ve většině případů pojištění zahrnuje krádež elektrokola z objektu nebo z auta, z nosiče na kolo nebo z volného prostranství. Pojistka platí také proti poškození, zničení a vandalismu.

 

6. Zaregistrujte se do Centrálního registru jízdních kol

Preventivním opatřením pro důkladné zabezpečení elektrokola je registrace do Centrálního registru jízdních kol. O co jde? Po uhrazení registračního poplatku zadáte do systému unikátní výrobní číslo, které má vaše elektrokolo. Pokud následně kolo v registru označíte jako odcizené, bude výrazně komplikovanější kradené elektrokolo přeprodat. Obrovskou výhodou je, že registr spolupracuje s policií. Registrace na 5 let stojí 99 Kč bez ochranné známky nebo 349 Kč s ochrannou známkou.