• V košíku nejsou žádné produkty.

Nabíjení elektrokol v přírodě: 6 tipů, jak nezůstat na suchu

To, jak daleko na elektrokole dojedete, závisí na množství energie v baterii. Kde si ji můžete během cesty nabít, kolik vás to bude stát a co dělat, abyste nikdy nezůstali na suchu?

 

1. Baterii si během jízdy hlídejte.

Spotřeba elektrokol se mění v závislosti na tom, v jak náročném terénu jedete a jak moc si necháte od motoru pomáhat. Proto nespoléhejte na oficiální dojezdovou vzdálenost a baterii si raději průběžně hlídejte. Většina elektrokol je vybavená displejem, který stav baterie neustále zobrazuje. Nezapomínejte ho sledovat. Postupně sami získáte přehled, kdy přibližně bude potřeba baterii dobít.

 

2. Nabíjení elektrokol snadno a zadarmo: Cyklisté vítáni

Cyklisté vítáni je certifikace, která označuje takzvaně „bike friendly“ místa – místa vhodná pro cyklisty. Certifikace se rozhodla usnadnit jízdu i e-cyklistům a nasmlouvala síť podniků, které nabízí přístup k elektrické zásuvce. (Nabíječku musíte mít vlastní.) Všechny podniky pak vyznačila do interaktivní online mapy. Většinou se jedná o restaurace, hotely nebo bistra, takže si můžete kolo pohodlně dobít během oběda – 2 hodiny stačí k tomu, abyste si baterii dobili alespoň do poloviční kapacity a prodloužili dojezd kola o několik desítek kilometrů.

Příjemná výhoda je, že většina podniků v síti Cyklisté vítáni nabízí nabíjení elektrokol zdarma. Podniků zaregistrovaných v síti je navíc opravdu dost: třeba jen na cyklostezkách jižní Moravy si můžete nabít elektrokolo ve 108 různých podnicích. Ale pozor, nezapomeňte si při nabíjení na veřejném místě elektrokolo pořádně zabezpečit.

 

3. Přibalte si do batohu rychlonabíječku

Malé, lehké a levné. Takové jsou cestovní nabíječky, na které ani nepotřebujete batoh. Některé menší modely se vám totiž pohodlně vejdou třeba i do kapsy. Rychlonabíječky vám navíc zvládnou nabít elektrokolo během hodiny a půl. Váha takové nabíječky se pohybuje od 300 do 800 gramů a cenové rozmezí nabízí kousky od 1000 korun do několika tisíců.

 

4. Vyřešte nabíjení elektrokol v autě

Máte s sebou auto? V tom případě je po problému. Můžete si pořídit nabíječku do auta, kterou propojíte s baterií vašeho elektrokola a energii doplníte z motoru. Motor při nabíjení musí běžet, takže je ideální nabíjet za jízdy.

 

5. Nenechte baterii vybít úplně

Vybíjením úplně nadoraz se baterie postupně poškozuje a její životnost klesá. Proto si nabíjení elektrokol naplánujte tak, abyste baterii stihli doplnit dřív, než dojde k jejímu úplnému vybití. Nejlepší je nabíjet ve chvíli, kdy vám zbývá přibližně 20 % energie.

 

6. Naplánujte si trasu dopředu.

Potřeba dobíjet elektrokolo je vysoce subjektivní – jinak to bude na nenáročných a rovinatých cyklostezkách, jinak u terénního elektrokola, na kterém se vrháte z kopců a do kopců hlava nehlava. Až budete mít kolo ozkoušené a získáte přehled o tom, jak daleko baterie vydrží při vašem stylu jízdy, začněte si nabíjení předem plánovat. Vyznačte si v mapách trasu, po které pojedete, odhadněte, kdy nejpozději bude potřeba baterku dobít, a naplánujte si v daný čas zastávku na místě, kde je nabíjení elektrokol možné. Potřebujete dostatek času, takže si nabíjení načasujte tak, aby probíhalo během delší pauzy.

 

Cena nabití elektrokola: Není se čeho bát

Cena nabití elektrokola je často diskutovaný faktor. Ve skutečnosti jsou však náklady na nabití elektrokola mizivé – plné dobití baterie o kapacitě 400 Wh vás při běžných cenách elektřiny vyjde maximálně na 3 koruny. Za předpokladu, že na 1 nabití na elektrokole ujedete 100 kilometrů, vyjde vás 1 kilometr jízdy na 3 halíře.