• V košíku nejsou žádné produkty.

Kolo nebo elektrokolo: 9 výhod a nevýhod, díky kterým se rozhodnete

Váháte, jestli si raději pořídit klasické jízdní kolo, nebo elektrokolo? Máme pro vás seznam 9 výhod a nevýhod, které vám rozhodování značně usnadní.

1. Proč elektrokolo budete milovat: sami si určujete, kolik pomáhá

Na úvod je na místě zbořit jeden častý mýtus: že elektrokolo jezdí samo. Ve skutečnosti si při jízdě určujete, nakolik vám bude motor pomáhat. Ani na maximální pohon však elektrokolo nejezdí samo, vždy musíte šlapat spolu s ním. Zároveň máte možnost zvolit si, aby vám motor nepomáhal vůbec. Elektrokolo je tedy mnohem univerzálnější, zastane i funkci klasického kola.

Kolo vs. elektrokolo: 0:1

 

2. Elektrokolo vs. kolo: dojezdová vzdálenost

Co se týče vzdálenosti, kterou ujedete, jsou vám u klasického kola limitem vlastní síly, zatímco u elektrokola je limitem energie v baterii. Limit motorového pohonu je ve většině případů mnohem vyšší než limit lidských sil – na jedno nabití ujedete na běžném elektrokole zhruba 100–150 km. Pokud se vydáváte na nenáročné a rovinaté cyklostezky, vyplatí se elektrokolo zejména proto, že díky němu pohodlně ujedete několikanásobně delší trasu a zbyde vám čas na obdivování okolní krajiny.

Kolo vs. elektrokolo: 0:2

 

3. Kolo nebo elektrokolo: Baterii musíte dobíjet

Elektrokola jsou vybavená baterií, kterou musíte pravidelně dobíjet. Když na to zapomenete nebo nemáte dostatek času, zkrátka vám uprostřed cesty dojde šťáva. U klasického kola se o žádné nabíjení starat nemusíte: můžete jednoduše vzít kolo a vyrazit. Avšak nutno poznamenat, že i když vám u elektrokola dojde baterie, jste na tom v nejhorším případě stejně jako u klasického kola.

Kolo vs elektrokolo: 1:2

Pokud je pro vás strach z nabíjení hlavní faktor, proč elektrokolo raději nechcete kupovat, můžeme vás uklidnit: nabít elektrokolo je stejně snadné jako nabít si mobil. Nabíjí se v klasické 230 V zásuvce a doba nabití celé baterie na maximum se pohybuje okolo 5 hodin.

 

4. Kolo vs. elektrokolo: Zabezpečení

Elektrokola jsou novodobým trendem – což je také důvod, proč lákají zloděje. Elektrokolo si musíte hlídat a k jeho zabezpečení přistupovat spíš jako k zabezpečení motorky než jako k zabezpečení kola.

Kolo vs. elektrokolo: 2:2

Přečtěte si naše tipy, jak na zabezpečení elektrokola.

 

5. Proč elektrokolo stojí za to: Vyjedete i ty nejprudší kopce

Vyjet kopec, aniž byste se strhali? Užít si hornatou cyklostezku a mít přitom čas kochat se výhledy? Vyjet stoupání na cestě do práce a nezpotit se? Elektrokolo vám to umožní.

Kolo vs. elektrokolo: 2:3

Pokud se chystáte do prudkých kopců a náročných terénů, určitě sáhněte po horském elektrokole.

 

6. Kolo nebo elektrokolo: Cena

Cena je hlavním faktorem, který zpočátku většinu lidí odradí. Je ale nutné uvědomit si, že elektrokolo je těžší, obsahuje více součástek a má složitější mechanismy než běžné kolo, takže je k jeho výrobě logicky potřeba více materiálu a dražší součástky. Kvalitní elektrokola se cenově obvykle pohybují v rozmezí 50–60 tisíc Kč, je to však investice, která se vám stokrát vrátí v podobě klidné jízdy a pohodových výletů. Avšak pokud je pro vás cena rozhodujícím faktorem, určitě sáhněte raději po klasickém kole.

Kolo vs. elektrokolo: 3:3

 

7. Národní parky: Elektrokolo ano, nebo ne?

Pokud jste příznivci přírody, možná jste se setkali s tím, že například na cyklostezkách Šumavy existuje omezení pro motorová vozidla. Některé přírodní parky skutečně vjezd elektrických vozidel sledují, pokud však splňujete běžné parametry, nemáte se čeho bát. Které požadavky musíte splňovat?

 

 • Jet s vynaložením vlastních sil.
 • Mít motor slabší než 1 kW.
 • Mít konstrukční rychlost maximálně 25 km/h.

 

Běžná elektrokola tyto podmínky splňují, do národních parků s nimi tedy můžete. U klasických kol však máte naprostou jistotu, aniž byste museli zkoumat parametry.

Kolo vs. elektrokolo: 4:3

 

8. Proč elektrokolo ušetří nejen vaše síly, ale i zdraví

Možná jste na kole jezdili rádi, ale kvůli zdravotním komplikacím jste museli přestat. Bolely vás klouby, záda, nebo vám doktor zakázal namáhat si srdce. Elektrokolo je skvělou alternativou, jak si užít potěšení z jízdy, a přitom se nevystavovat fyzické námaze.

Kolo vs. elektrokolo: 4:4

 

9. Na velikosti nezáleží

Na hmotnosti a velikosti nezáleží – ani kola, ani té vaší. Zatímco na klasickém jízdním kole platí rovnice, že čím těžší kolo nebo náklad vezete, tím víc se zapotíte, na elektrokole díky pomoci motoru problém se zátěží odpadá.

Kolo vs. elektrokolo: 4:5

 

Elektrokolo: ano, nebo ne?

Výsledné skóre otázky, zda si koupit kolo, nebo elektrokolo, je 4:5. Elektrokolo o chlup vítězí! Výběr ale záleží na vašich konkrétních potřebách a preferencích.

 

Výhody klasického kola:

 

 • Je levnější.
 • Nemusíte se starat o nabíjení.
 • Nemusíte se tolik bát, že vám ho někdo ukradne.
 • V národních parcích nemusíte řešit, jestli splňujete parametry.

 

Výhody elektrokola:

 

 • Pomůže vám do kopce i po rovině.
 • Sami si určíte, jak moc vám má pomáhat.
 • Dál dojedete a užijete si klidnou a pohodovou jízdu.
 • Uvezete na něm i těžký náklad.
 • Nemusíte se bát zdravotních komplikací.

 

Rozhodli jste se, že si pořídíte elektrokolo, ale nevíte jaké? Pomůžeme vám vybrat.