• V košíku nejsou žádné produkty.

Kam na kole: Dunajská cyklostezka

Zní vám pohodová dálková trasa plná barokních klášterů, tajemných hradů, prosluněných vinic a úchvatných vyhlídek jako něco, co byste chtěli podniknout? V tom případě se vydejte na kole podél Dunaje.

Na kole kolem Dunaje

Dunaj je druhá nejdelší řeka Evropy (hned po Volze). Na svém 2 800 km dlouhém toku vytváří průrvy a kaňony, místy teče líně a pomalu hlubokými údolími a místy tvoří divoké peřeje. Je natolik impozantní, že si ji už před mnoha staletími zvolili Římané jako severní hranici svého impéria. Protéká hned čtyřmi hlavními městy a celkem deseti státy. Snad proto je cesta na kole podél Dunaje natolik vyhledávaným zážitkem.

 

Dunajská cyklotrasa: Něco málo úvodem

Podunajská cyklostezka je nejoblíbenější dálková cyklotrasa v Evropě. Začíná u pramene Dunaje poblíž německého Donaueschingen a končí v maďarské Budapešti. Dlouhá je celkem 1200 km a dělí se na 17 kratších etap. Je součástí mnohem delší trasy Eurovelo 6, která vede od Atlantského oceánu až k Černému moři.

 

Na který úsek Dunajské stezky vyrazit?

Když je Dunajská cyklotrasa tak dlouhá, na který úsek byste měli vyrazit? Jedním z nejkrásnějších úseků je 330 km dlouhá trasa z Pasova do Vídně. Pro nás pro Čechy je navíc ideální: Pasov se totiž nachází pouhých 50 km od hranic s Českou republikou a z Vídně je to zase kousíček do Znojma. Celou cestu pojedete po rovině a po asfaltu. Trasa se vyhýbá silnicím a provede vás různorodou krajinou plnou vinic, ovocných sadů a údolí, ale i několika velkými městy, jako je například Linec. Užijete si naprosto pohodovou jízdu a odnesete si zážitek na celý život.

Tip: Máte rádi rovinaté a asfaltové trasy? Vyzkoušejte některý z našich tipů na nenáročné cyklostezky.

 

Kolik času si na Dunajskou stezku vyhradit?

Jak dlouho vám zabere Dunajská stezka na kole? Úsek z Pasova do Vídně je naprosto univerzální v tom, že si délku jízdy můžete přizpůsobit, jakkoli chcete. Pokud jste zdatní a ostřílení cyklisté a vydáváte se na stezku s elektrokolem, které má dojezd až 180 km, stačí vám na celou trasu dva dny.

My ale doporučujeme raději trochu zpomalit. Dunajská cyklostezka je plná nevšedních zážitků a míst, o která by byla škoda přijít. Pokud si chcete jízdu skutečně vychutnat se vším všudy, prohlédnout si zámky a kláštery, vyšplhat na všechny vyhlídky a udělat si zastávku třeba na prohlídku Lince, vyhraďte si na Dunajskou stezku šest dní a každý den zdolejte zhruba 50–60 km.

 

Jak na Dunajské cyklotrase vyřešit jídlo a ubytování?

S jídlem a noclehem si starosti dělat nemusíte. Dunajská cyklotrasa je oblíbená turistická oblast, podél níž narazíte na spoustu stánků s občerstvením, restaurací a kaváren. Vzhledem k tomu, že budete projíždět několika městy, můžete se zastavit i do některého z mnoha obchodů s potravinami. Ani o ubytování nouze nebude: na své si přijdou milovníci kempů, penzionů i hotelů.

Tip: Na Podunajské stezce najdete i několik ubytování, která jsou určená přímo pro cyklisty. Nesou označení Bett+Bike, zařídí pro vás bezpečné uložení kola přes noc a půjčí vám nabíječku na elektrokolo. Stanice na nabíjení elektrokol v Rakousku najdete pod názvem E-Ladestationen.

 

Na která místa vás podunajská stezka zavede?

Podél Dunajské cyklotrasy narazíte na nespočet pozoruhodných památek a přírodních zajímavostí. Které z nich by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti?

kam na kole

 

1. Meandr Schlögen

Znáte vyhlídku Máj? Podobně si můžete představit i vyhlídku Schlögen vysoko nad Dunají. Řeka se tu kroutí a vytváří meandr vyrytý hluboko do údolí. Nahoru se ale dostanete jen pěšky, takže si nezapomeňte kolo zabezpečit proti krádeži.

 

2. Linec

Linec, německy Linz, je hlavní město Horních Rakous. Projděte si historické centrum města, svezte se historickou kolejovou lanovkou nebo vyzkoušejte jednu z místních kaváren. Kostely, katedrály, parky a muzea vám vystačí klidně i na celý den.

 

3. Barokní kláštery

Navštivte dva pozoruhodné kláštery: Melk a Göttweig. Oba jsou aktivně obývané benediktínskými mnichy a najdete v nich sbírky umění, monumentální barokní prvky a parky jako stvořené pro odpočinek.

hrad Aggstein

 

 

4. Tajemný hrad Aggstein

Středověký zážitek a trochu dobrodružství vám nabídne zřícenina hradu Aggstein, která se tyčí ve výšce nad Dunají. Tajemný hrad vás zavede do starých časů a vy prozkoumáte dřevěná schodiště, věže i rytířský sál.

 

5. Vinice Wachau

Proslulá vinařská oblast Wachau patří do světového dědictví UNESCO a svými zelenými svahy tak trochu připomíná Itálii nebo jižní Moravu. Ochutnejte regionální speciality a dejte si zelený veltlín nebo ryzlink, které jsou pro tuto oblast typické.

 

6. Ekologická botanická zahrada

Navštivte botanickou zahradu Tulln se stezkou v korunách stromů. Die Garten Tulln je ekologická zahradní výstava s 60 různými zahradami. Prohlídka vám zabere zhruba 2 hodiny a kromě samotných zahrad si můžete třeba pronajmout kánoi nebo pustit děti na přírodní hřiště.

Kam dál? Vyzkoušejte třeba nejhezčí cyklotrasy na Šumavě nebo pražské cyklostezky plné zážitků.