• V košíku nejsou žádné produkty.

Kam na kole: 5 nejhezčích cyklostezek jižní Moravy

Kraj vína, slunce a dobrých lidí. Jižní Morava láká turisty i cykloturisty z celé republiky na 1200 km cyklotras kolem památek, vinic a sadů. Kam vyrazit, když si chcete užít ty nejhezčí cyklostezky jižní Moravy?


Pokud jde o cyklotrasy, jižní Morava je jimi doslova protkaná. Pojďte se s námi podívat na pět nejhezčích. Které to jsou?

 

1. Kam na kole za vínem i výhledy: Modré Hory

Vinařský mikroregion Modré Hory, proslulý svými červenými víny, vás uchvátí zvlněnou krajinou plnou vinic, díky níž se budete cítit jako v Itálii. Navštívit můžete rozhledny, přírodní rezervace, koupaliště, minigolf i desítky vinných sklepů.

Trasa je dlouhá 38 km a vyráží z Velkých Pavlovic. Postupně projedete i všechny ostatní obce Modrých Hor: Velké Bílovice, Vrbice, Kobylí, Němčičky a Bořetice. Terén je členitý a hodí se spíše pro středně pokročilé cyklisty. Pokud nejste zkušení cyklisté a chcete si trasu vychutnat v klidu a pohodě, vezměte si na pomoc elektrokolo.

Zajímavost: Kde se vzal název Modré Hory? Slovo hory se dříve používalo jako označení nejen pro hory jako takové, ale také pro vinohrady. Přívlastek modrý se pak ujal kvůli modrým odrůdám, které se tu hojně pěstují.

 

2. Nové Mlýny: odpočinková zastávka na cyklostezkách jižní Moravy

 

nové mlýny cyklotrasa

 

Kaskádovitá vodní nádrž Nové Mlýny je v kopcovité pálavské krajině místem odpočinku. Při projížďce kolem ní si můžete udělat zastávku, vykoupat se, projet se na loďce nebo si jen lehnout a pozorovat ostrůvky, které vyčnívají nad hladinou.

Výlet kolem nádrže je dlouhý 26 km, rovinatý a nenáročný. Vyrazíte ze Strachotína a přes Vranovice dojedete přes rybník Vrkoč zpět k nádrži. Mostem nádrž překřížíte do Brodu nad Dyjí a dál už pokračujete Mušovskou cestou podél nádrže nazpátek do Strachotína.

 

3. Číslo jedna mezi nejhezčími cyklotrasami jižní Moravy: Lichtenštejnské stezky

 

cyklotrasa valtice

 

Lichtenštejnské stezky spojují ty největší klenoty jižní Moravy. V minulém článku o nenáročných a rovinatých cyklotrasách jsme vám představili Lednickou stezku, dnes se pojďme podívat na Valtickou.

Valtická stezka vás provede po přírodních, kulturních i vinařských památkách Lednicko-valtického areálu. Pusťte se do prozkoumávání největšího rybníku Moravy, několika vinařských obcí, tajemného letohrádku Portz a kolonády na Reistně, odkud si můžete vyfotit výhled do tří zemí. Prohlédněte si barokní zámek ve Valticích, projděte si bohaté interiéry a objevte krásu rozlehlých valtických parků. A nezapomeňte se stavit na sklenku vína!

Valtická stezka začíná u Hraničního zámečku a je značená žlutou cedulí s erbem a písmenem V. Od zámečku se vydáte kolem rybníka Nesyt a dál k Novému rybníku. Přes Úvaly poté dojedete až do Valtic. Trasa je dlouhá 30 km a celkem na ní nastoupáte 245 m.

 

4. Kam na kole, když nechcete potkávat davy turistů: Kyjov

 

cyklotrasa kolem kyjova

 

Málo navštěvovaná, ale přesto krásná stezka se nachází na Kyjovsku. Trasa vám nabídne netradiční zážitky. Milovníci přírody si užijí borové lesy, klikatící se tok řeky Moravy a přírodní památku Osypané břehy. Naváté písky, které oblasti vysloužily přezdívku Moravská Sahara, tu dosahují výšky několika metrů. Historikové zase přivítají dva zámky – jeden barokní, druhý novogotický – a židovský hřbitov. Nouze nebude ani o dobré víno, které se v této oblasti pěstuje.

Trasa je dlouhá 61 km a celkové stoupání činí 300 m. Vyrazíte z Kyjova, pokračujete přes Milotice, Šidleny, Ratíškovice a přírodní rezervaci Váté Písky. Následně si můžete udělat odbočku na Osypané břehy a vrátit se přes Vracov zpátky do Kyjova. Spíše než silniční kolo se na stezku hodí trekové.

 

5. Objevte krásy Pavlovských vrchů

 

cyklostezka pavlov

 

Chcete pořádně šlápnout do pedálů? Vyrazte na jednu z mála kopcovitých cyklotras jižní Moravy: Pálavský okruh. Z Mikulova, srdce vinařského regionu, vyrazíte směrem k Pavlovským vrchům. Tam už na vás čekají vápencové útvary, výhled na zříceninu hradu Děvičky, jeden z posledních lužních lesů nebo třeba filmaři oblíbený Pavlov.

Cyklotrasa vyráží z Mikulova a vede přes Bavory a Pernou do Dolních Věstonic. Ve Věstonicích máte na výběr ze dvou variant: buď si trasu zkrátit a vyrazit rovnou do Pavlova, nebo si nejdříve projet okruh kolem Věstonické nádrže. Cesta kolem nádrže lemuje okraj vodní plochy a projíždí přírodní rezervací Dolní mušovský luh – jeden z posledních lužních lesů na jižní Moravě.

Tip: Nechte kolo v Pavlově a vyšlápněte si na zříceninu hradu Děvičky. Kolo ale nezapomeňte pořádně zabezpečit.

 

S elektrokolem v klidu a pohodě

Užijte si kraj vína v klidu a pohodě. Na elektrokole ujedete delší trasu a vyšlapete prudší kopce. Vychutnáte si jízdu a nemusíte se stresovat, že nestačíte ostatním nebo že večer padnete únavou.

Nevíte, jestli na cyklostezky jižní Moravy vyrazit raději na běžném kole, nebo elektrokole? Poradíme vám, podle čeho se rozhodnout.