• V košíku nejsou žádné produkty.

6 praktických tipů, jak vybrat elektrokolo

Není kolo jako kolo. A to především, pokud je řeč o elektrokolech. Nezáleží totiž jen na tom, v jakém terénu s ním budete jezdit, ale také na vaší hmotnosti, na síle motoru nebo třeba na výkonnosti baterie. Jak vybrat elektrokolo, které sedne přesně na míru vašim potřebám?

Než se pustíte do výběru konkrétního modelu, je potřeba zodpovědět si několik zásadních otázek. Které to jsou a jak váš výběr ovlivní? Pojďme na ně.

 

1. Kdo bude na elektrokole jezdit?

Otázka, kdo bude kolo používat, je ta nejdůležitější. Prozradíme vám totiž jedno tajemství: nic jako nejlepší elektrokolo na trhu neexistuje. Každému vyhovuje něco trochu jiného. Od kterých parametrů by se měl výběr kola odvíjet?

 

Pohlaví

Nejčastějším rozdílem mezi pánskými a dámskými koly je odlišně položený rám. Tím to ale nekončí. Některá kola se přizpůsobují i dalším odlišnostem – u dámských elektrokol se například často setkáte s kratšími řídítky nebo měkčím sedlem. Pánská kola zase počítají s vyšší hmotností. Spousta elektrokol je ale univerzálních a koupit je můžete v unisex verzi.

 

Výška

U rámu je důležité nejen jeho umístění, ale především jeho velikost. Tu byste měli volit na základě své výšky. Ani ta nejlepší elektrokola vám totiž nebudou k ničemu, pokud se vám na nich bude špatně jezdit. V našem obchodě rozlišujeme tři velikosti: S (pokud měříte od 157 do 170 cm), M (od 170 do 182 cm) a L (183 cm a více).

 

Hmotnost

Od hmotnosti se odvíjí, jaký motor a baterii budete potřebovat. Obecně platí, že čím vyšší vaše hmotnost je, tím silnější motor a výkonnější baterii potřebujete.

 

2. Nejlepší elektrokolo na trhu? Záleží, kam s ním chcete jezdit

V té nejzákladnější verzi můžeme elektrokola rozdělit na tři typy: horská, treková a městská. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

 

Jak vybrat elektrokolo podle terénu: městská kola

Městské kolo využijete na ježdění po asfaltových silnicích, případně po udržovaných polních cestách. To znamená, že má na jednu stranu lehčí konstrukci, takže se na něm snáz jezdí, ovšem na stranu druhou je vybaveno slabším motorem a baterií. Proto má zpravidla nižší dojezdovou vzdálenost, menší odpružení a horší ovladatelnost.

 

Treková kola: zlatá střední cesta

Treková elektrokola jsou univerzální, pohodlná a dobře ovladatelná. Hodí se jak na ježdění po silnicích, tak v náročnějším terénu. Vybírat můžete mezi hardtailovou a celoodpruženou verzí (o těch si povíme o něco později).

 

Nejlepší elektrokolo do náročných podmínek: horská kola

Chcete jezdit v těch nejnáročnějších terénech? Pak pro vás bude nejlepší horské elektrokolo. Jezdit s ním můžete v bahně, po větších kamenech i do prudkých zatáček. Ze všech elektrokol má nejpřesnější a nejcitlivější motor.

Tip: Nekoukejte pouze na typ kola, ale také na motor a baterii. Čím obtížnější terén, tím výkonnější motor a baterii potřebujete.

 

3. Jak vybrat elektrokolo podle odpružení

U trekových a horských elektrokol se vyplatí zvážit typ odpružení. Celoodpružená kola mají odpruženou přední vidlici i zadní stavbu, hardtailová kola pouze přední vidlici. Podle čeho mezi nimi vybrat?

 

  • Hardtailové kolo: Má lehčí konstrukci, proto je jednodušší na něm vyjet kopec. Vzhledem k tomu, že má méně součástek, je také levnější – jak na koupi, tak na údržbu. Vyplatí se do klasických terénů a pro účely běžné cykloturistiky je zcela dostačující.
  • Celoodpružené kolo: Je těžší, ale nabízí větší kontrolu nad řízením a díky odpružení je pohodlnější. Vyplatí se do náročných terénů s překážkami. Odpružení také prospívá rychlosti, takže pokud hledáte nejrychlejší elektrokolo, rozhodně hledejte mezi celoodpruženými.

 

4. Dojezdová vzdálenost

Dojezd vám prozradí, kolik kolo ujede na jedno nabití. Tento údaj však není pevně daný – záleží na spoustě okolností, jako je třeba terén, míra pomoci nebo váha jezdce. Obecně ale platí, že čím výkonnější baterie, tím delší dojezd. Nejvýkonnější elektrokola na běžné použití mívají dojezd kolem 150 km.

 

5. Když hraje roli vzhled: Najděte to nejhezčí elektrokolo

Na vzhledu záleží. Proto někteří výrobci elektrokol dbají kromě funkčnosti i na design. Za zmínku stojí například progresivní německá značka R-Raymon. Ta v roce 2019 představila kolekci elektrokol, která se odlišují svými výraznými barvami. Pokud vás lákají spíše tlumenější tóny a elegantní design, neměla by vaší pozornosti uniknout řada pro rok 2020.

 

6. Záruka a možnost reklamace

Jakkoli úžasná dokážou elektrokola být, nesmíme zapomínat na to, že jsou to stále stroje. Proto si při výběru dejte pozor na to, aby prodejce nabízel kola se zárukou a možností reklamace.