• V košíku nejsou žádné produkty.

Kam na kole: Nejlepší cyklotrasy Šumavy

Šumava je mezi cyklisty bezesporu jednou z nejvyhledávanějších lokalit. A není divu! Nabízí rovinaté trasy hustými lesy, horské stezky kolem ledovcových jezer, rašeliniště i překrásné vodopády. Kam konkrétně vyrazit a které trasy patří mezi ty nejlepší cyklostezky Šumavy?

1. Kam na kole, když chcete pořádně zabrat: Černé jezero

 

 

Černé jezero nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na Šumavě – je totiž položené vysoko v horách, je ledovcového původu a svůj název získalo podle okolních hustých lesů, které se v jezeru odráží a vytváří dojem černě zbarvené hladiny. Zároveň se jedná o největší jezero v České republice.

Trasa patří mezi ty náročnější – na 30 km cesty zdoláte celkové stoupání téměř 700 m. Pokud si nejste jistí, zda je stoupání ve vašich silách, vezměte si na pomoc elektrokolo, které vám jízdu do kopce usnadní. Kudy pojedete? Cyklotrasa začíná v Železné Rudě, odkud vystoupáte na Špičácké sedlo a zamíříte na Hamry. Odtamtud se okruhem vrátíte přes Černé jezero zpátky do Železné Rudy.

2. Tipy na cyklovýlet s dětmi: Vchynicko-tetovský kanál

Vchynicko-tetovský kanál je nejen zajímavá pamětihodnost, ale také nenáročná cyklotrasa, kterou zvládnete i s dětmi. Kanál byl vybudován v roce 1801 a původně sloužil k převozu dříví na pilu. V současné době po celé jeho délce, která činí 14 km, vede naučná stezka. Pohodlně ji projedete na kole, většina trasy je totiž asfaltová. Cesta je lemovaná 10 naučnými tabulemi a několika místy k sezení. Vchynicko-tetovský kanál je důkazem, že nejhezčí cyklostezky nemusí být nutně ty nejnáročnější.

 

Tip: Rozhledna Poledník

Pokud je vám trasa podél kanálu málo, můžete si ji prodloužit na rozhlednu Poledník. Cyklotrasa od kanálu na rozhlednu vede 14 km a celkové stoupání činí kolem 500 m, výhled ale rozhodně stojí za to. Zatímco na naučné stezce vám bude stačit kolo silniční, na rozhlednu už doporučujeme raději trekové.

Nejste si jistí, na jakém kole se vydat? Poradíme vám, jak vybrat elektrokolo.

 

3. Kam na kole, když jste na Lipně

 

 

Lipno nabízí spoustu způsobů vyžití, od stezky v oblacích přes koupání až po cyklotrasy. A rozhodně je o co stát, jedná se o jednu z nejhezčích cyklotras Šumavy. Cyklistická stezka vede kolem celého Lipna a její povrch je vesměs rovinatý. Jedinou výzvu představuje délka trasy (81 km), s tou si ale hravě poradíte díky elektrokolu.

 

4. Cesta k pramenům Vltavy

 

nejhezčí cyklostezka pramen vltavy

 

Přemýšlíte, kam na kole, abyste si užili jedinečné výhledy? Pak se mezi tipy na cyklovýlet soustřeďte na prameny Vltavy. Cyklotrasa, která k nim vede, láká nádhernými výhledy do okolí – pokud budete mít štěstí na počasí, dohlédnete dokonce až na Alpy.

Na trasu se vyplatí vydat na horském kole, pojedete totiž hlavně lesem. Okruh je dlouhý 27 km a celkem na něm nastoupáte 425 m. Kudy vede? Začnete v Horské Kvildě a pokračujete přes Filipovu Huť a úbočí Černé Hory až k pramenům Vltavy. Následně to vezmete zpáteční cestou přes Jezerní Slať a skončíte opět v Horské Kvildě.

Můžete cyklotrasy Šumavy projet na elektrokole?

Šumava je národní park a pohyb v něm je pro motorová vozidla omezený. Jak je to ale s elektrokoly? Počítají se mezi motorové dopravní prostředky, nebo mezi jízdní kola?

K určení, zda můžete do národního parku vyjet na elektrokole, poslouží tři pravidla:

1. Po cyklotrasách Národního parku Šumava můžete jezdit na vozidle, k jehož pohybu vpřed je potřeba vynaložit lidskou sílu.
2. Elektromotor, kterým je kolo vybaveno, musí mít výkon maximálně 1 kW.
3. Konstrukční rychlost elektrokola nesmí přesahovat 25 km/h.

Pokud vaše kolo splňuje tyto parametry, nic vám nebrání, abyste si užili jízdu šumavským národním parkem na elektrokole. A pokud ne, nevadí – stále ještě můžete prozkoumávat další nejhezčí cyklostezky Česka.