• V košíku nejsou žádné produkty.

Kam na kole: Nenáročné a rovinaté cyklostezky

Kam vyrazit, když hledáte nenáročné cyklostezky po zpevněném povrchu? Máme pro vás 6 tipů na rovinaté cyklostezky, jejichž okolí je plné zajímavostí a přírodních památek.

1. Kam na kole za kulturou: zámecká cyklostezka Veltrusy

 

cyklostezka veltrusy

 

Hledáte cyklostezky po rovině, které kromě pohodlné jízdy nabídnou i něco navíc? Pak by vaší pozornosti neměly uniknout krátké a nenáročné cyklostezky v okolí zámku Veltrusy. Asfaltové cyklostezky, ale i přírodní zpevněné cesty jsou dobře značené a provedou vás po těch nejzajímavějších místech zámeckého areálu. Nadchne vás přírodní park, který býval říčním ostrovem a v němž se můžete pustit do prozkoumávání tajemných zákoutí, pavilonů, romantických mostků vedoucích přes Mlýnksý potok nebo třeba daňčí obory. Vynechat byste neměli ani prohlídku samotného zámku, kde se můžete dobře najíst v zámecké restauraci a posedět v kavárně.

Tip: Objednejte si na zámku Veltrusy komentovanou cykloprohlídku.

 

2. Baťův kanál: asfaltové cyklostezky, které zvládnete i s dětmi

Baťův kanál lemuje rovinatá cyklostezka dlouhá 80 km. Nejen, že vede po rovině, ale zároveň patří mezi asfaltové cyklostezky a vyhýbá se silnicím. Navíc nabízí řadu možností, kam odbočit na kratší výlet, a najdete na ní několik zastávek s občerstvením. Pro rodinné výlety je jako stvořená. Co po cestě potkáte? Nenáročná cyklostezka podél Baťova kanálu vyráží z Kroměříže, kde byste rozhodně neměli vynechat krásné květné zahrady, které patří na seznam památek UNESCO. Nevšední zážitek nabízí sirnaté lázně v Ostrožské Nové Vsi a odbočit pár kilometrů ze stezky můžete na hrad a zámek Buchlov. V Petrově na vás čekají vinné sklepy a město, které stezku uzavírá, je Hodonín – rodné město T. G. Masaryka. Je vám líto, že cyklostezku neprojedete celou? Vyzkoušejte elektrokolo, díky kterému urazíte delší vzdálenost.

Tip: Nasákněte tu pravou atmosféru Baťova kanálu a svezte se lodí! Výletní lodě, které se po něm plaví, nabízí i přepravu kol, takže se můžete nechat odvézt a následně se vrátit na kolech.

 

3. Hledáte cyklostezky po rovině? Zamiřte k Labi!

 

labská cyklostezka

 

Krásnou a nenáročnou cyklostezkou je Labská stezka, o které jsme psali už v článku o nejlepších cyklostezkách Česka. Trasa kopíruje tok řeky Labe, a kromě obtížného úseku v Krkonoších, na němž se neobejdete bez horských kol, nabízí pohodlnou a nenáročnou jízdu. Mezi čistě asfaltové cyklostezky se ale neřadí: po zpevněném povrchu je vedeno 140 km stezky, zatímco 70 km vede po přírodních cestách a 140 km po silnicích. Nejkrásnější úsek trasy prochází Českým Švýcarskem, kde se dočkáte nádherných výhledů na přírodní útvary, mezi které patří i světově proslulá Pravčická brána.

Tip: České Švýcarsko okouzlilo i filmaře. Prozkoumejte Medvědí doupě, Tiské stěny, Myší díru a Pravčickou bránu, které se objevily jako pohádková krajina ve filmu Narnie.

 

4. Nenáročné cyklostezky na Moravě: Lichtenštejnské stezky

 

cyklostezka kolem zámku lednice

 

Krásu jižní Moravy si můžete užít i bez zdolávání kopců. Silniční nebo trekové kolo vám úplně postačí na krásných a rovinatých cyklostezkách, nesoucích společný název Lichtenštejnské stezky. Okruhů je celkem šest, z nich dva jsou náročnější (Valtický a Habánský), zbylé čtyři zvládnete hravě (Lednický, Poštorenský, Břeclavský a Knížecí). Po nejkrásnějších místech vás provede Lednická stezka, která začíná u Janova hradu, vede kolem loveckého zámečku do vinařského města Lednice a skrz něj už k hlavnímu cíli celé trasy: zámku Lednice. Přes Tři Grácie se pak vrátíte nazpátek. Cestou minete 23metrový vysoký obelisk, islámský minaret z přelomu 18. a 19. století, rybníky, vinice i chrám Tři Grácie se sousoším Athény, Artemis a Afrodity.

Tip: Hledáte to pravé kouzlo jižní Moravy? Vyzkoušejte návštěvu vinařství s posezením ve vinných sudech.

 

5. Rovinaté cyklostezky najdete i na Šumavě

 

cyklostezka nová pec

 

V článku o nejhezčích cyklostezkách Šumavy jsme si představili krásnou a rovinatou cyklostezku podél Vchynicko-tetovského kanálu, dnes se však podíváme do malebné šumavské krajiny v okolí Nové Pece. Celou cestu se vám bude po pravici klikatit Vltava a minete i soutok Teplé Vltavy se Studenou Vltavou, rašeliniště Mrtvý luh a několik zastávek s občerstvením. Asfaltová cyklostezka začíná v Nové Peci a pokračuje přes Černý Kříž a Stožec až do Nového Údolí. Vracet se budete stejnou cestou. Celková délka trasy je 40 km.

Tip: Trasa potěší milovníky vláčků, celou cestu totiž pojedete podél železniční tratě, na níž můžete narazit i na parní lokomotivu. V Novém Údolí se navíc nachází Minimuzeum šumavských lokálek.

 

6. Kam na kole do zahraničí: Asfaltová cyklostezka ze Slavonic do Rakouska

Na území, kterému se trefně přezdívá Česká Kanada, začíná cyklostezka Thayarunde. Vede ze Slavonic do dolnorakouského Waidhofen/Thaya. Rovinatá cyklostezka přírodním parkem Dobersberg láká na rokle, přírodní koupaliště, ptačí voliéru nebo třeba sklepení Haidl. Pojedete po bývalých železničních tratích, takže je většina terénu po asfaltu. Celá trať je dlouhá 111 km, přičemž některé úseky jsou lehce kopcovité, většina ale vede po rovině.

 

Rovinaté cyklostezky: Proč vyrazit na elektrokole?

Rovinaté cyklostezky mají jednu obrovskou výhodu: nevyřídíte se neustálým šlapáním do kopců. Místo toho v sobě ale skrývají jinou výzvu. Musíte urazit mnohem delší vzdálenost, což může být stejně vyčerpávající jako kratší trasa v hornatém terénu. Když vyrazíte na elektrokole, můžete na začátku výletu jet čistě vlastními silami, ale postupně si přizvat na pomoc motor a užívat si pohodlnou a nenáročnou jízdu i po 50 kilometrech.