• V košíku nejsou žádné produkty.

Kam na kole: 6 tipů na nejhezčí cyklostezky Česka

Už víte, co podniknete o víkendu? Máme pro vás tipy na 6 nejkrásnějších cyklostezek Česka. Potkáte na nich řeky a údolí, hrady, zámky i historická města. Tak pojeďte s námi, objevíme spolu krásy naší přírody. Stačí nasednout na elektrokolo a vyrazit.

1. Labská cyklostezka

labská cyklostezka

Něco málo na úvod:

Labská cyklostezka patří mezi nejoblíbenější cyklotrasy Evropy. Prochází územím České republiky od pramene řeky Labe v Krkonoších až do Hřenska – a pokud chcete, můžete pokračovat ještě dál a podél Labe doputovat až k Severnímu moři.

 

Co vás čeká:

Cestou vás nadchne typicky česká krajina – zlatavá pole a mírné kopce, sem a tam prosluněná vinice nebo stádo ovcí.

 

Jak se vám pojede:

Typ povrchu se v jednotlivých úsecích trasy liší. Nejčastěji se jedná o asfaltové cyklostezky a dobře udržované polní cesty, postačíte si tedy s obyčejným trekovým kolem. Pokud si ale přece jen chcete užít trochu adrenalinu, doporučujeme sjet si úplně první úsek stezky, který vede po svazích Krkonoš a na němž se bez pořádného horského kola neobejdete.

 

2. Nejhezčí cyklostezky Třeboně

cyklostezky kolem třeboně

Něco málo na úvod:

Ne nadarmo se Třeboni přezdívá ráj cyklistů. Z města vyráží hned několik cyklotras a je jen na vás, jestli si vyberete 1 z 5 naučných stezek, výlet na zámek Červená Lhota nebo projížďku kolem rybníků.

 

Co vás čeká:

Rovinatá krajina a spousta přírodních i kulturních památek přímo vybízí k objevování. Kolem rybníků vás čeká pohodová projížďka, kde na každém kroku narazíte na stánek s proslulými třeboňskými kapry a kapřími hranolky. A až toho budete mít dost, najdete vyžití například při prohlídce Schwarzenberské hrobky nebo v muzeu marcipánu.

 

Jak se vám pojede:

Třeboň nabízí rovné a velmi dobře udržované trasy, které zvládnou i děti. Kdybyste ale měli chuť na něco odvážnějšího, můžete zkusit cyklovýlet na Červenou Lhotu. Trasa má celkem 76 km a čeká vás i mírné převýšení, řadí se proto mezi ty náročnější a horské kolo je na ní nutností.

 

Kam na kole z Třeboně:

Nejoblíbenější trasy jsou naučná stezka Okolo Třeboně (39 km) a Naučná stezka kolem Rožmberka (22 km).

 

3. Karlštejn: Jasná volba, kam na kole z Prahy

cyklostezky kolem karlštejna

Něco málo na úvod:

Od ruchu Prahy si můžete odpočinout cyklovýletem na blízký Karlštejn. Abyste se vyhnuli jízdě po silnici, vyplatí se vyrazit z Radotína po červeně značené trase, která vede až na hrad. Jedná se o součást Svatojakubské cesty – poutnické stezky, která vede až do španělského Santiaga de Compostela.

 

Co vás čeká:

Užijete si malebnou cestu klidnými a tichými lesy Českého krasu a okouzlí vás nádherné výhledy na Berounku. Cestou minete pozůstatky hradu Karlík, který pravděpodobně znáte ze hry Noc na Karlštejně.

 

Jak se vám pojede:

Místy pojedete po asfaltce, místy po lesních a polních cestách. Na trase se nevyhnete převýšení, takže určitě doporučujeme trekové kolo.

 

4. Vltavská cyklistická trasa

vltavská cyklostezska

Něco málo na úvod:

Podobně jako Labská stezka, i ta Vltavská patří mezi nejvyhledávanější cyklotrasy Česka. A není divu – provede vás po přírodních i kulturních klenotech České republiky. Vede totiž přes Lipno, Český Krumlov, zámek Hluboká nad Vltavou, Písek a Prahu. Cestu zakončíte na úpatí mělnických vinic.

 

Co vás čeká:

Bylo by libo kulturu? Architekturu? Hrady a zámky? Kopce? Koupání? Na Vltavské stezce najdete všechno. Stačí vyrazit.

 

Jak se vám pojede:

Většina cyklostezky vede po asfaltu, některé úseky jsou tvořeny kamenným povrchem a polními cestami. Všude však trasu bez problémů sjedete na trekovém kole. Vzhledem k tomu, že trasa začíná na Šumavě, neminou vás stoupání a následná klesání.

 

5. Moravská vinařská stezka na elektrokole

moravská vinařská stezka na kole

Něco málo na úvod:

Moravská vinařská stezka ve skutečnosti není jedna ucelená trasa, ale celý systém cyklostezek, které se setkávají a proplétají a vy po nich můžete projet celou jižní Moravu. Kam konkrétně zamířit? Nejhezčí cyklostezky najdete na Pálavě, za prozkoumání ale rozhodně stojí celá jižní Morava.

 

Co vás čeká:

Kdo by nemiloval jižní Moravu. Vinici střídá vinice, zvlněná krajina je plná architektonických zajímavostí v podobě loveckých zámečků a místní pohostinnost vás chytne a nepustí.

 

Jak se vám pojede:

Terén je spíše zvlněný než hornatý, ale občasnému stoupání se přece jen nevyhnete. Moravské vinařské stezky jsou skvělé svou rozmanitostí. Pokud jste zdatní a zkušení cyklisté, můžete sáhnout po horském kole a zdolat několik vyšších vrchů. Naplno využijete elektrokolo, které vám do strmějších kopců napomůže. Pokud si však chcete užít ničím nerušenou pohodu, najdete mezi cyklotrasami i spoustu takových, které vedou jen po rovině.

 

6. Zlatá stezka Českého ráje

zlatá cyklostezska

Něco málo na úvod:

Zlatá stezka propojuje nejnavštěvovanější místa Českého ráje. Můžete ji projet celou, vybrat si některé úseky nebo si udělat pár odboček. Co určitě navštívit? Z vlastní zkušenosti doporučujeme nevynechat Prachovské skály, Trosky, Malou Skálu ani hrad Kost, který znáte z pohádky S čerty nejsou žerty.

 

Co vás čeká:

Český ráj, to jsou hrady, zámky, zříceniny, skalní města, jezera i malebné vesničky. Málokde najdete takovou koncentraci přírodních i kulturních zajímavostí na jednom místě. Díky nim se dočkáte úchvatných výhledů, ničím nerušené přírody a nezapomenutelných zážitků.

 

Jak se vám pojede:

Český ráj nabízí spíše náročnější terén, takže s horským kolem určitě nesáhnete vedle. Nabízí se ale i několik jednodušších variant, například trasa z Turnova do Malé Skály, která je vesměs rovinatá a vede po zpevněném terénu.

 

Proč objevovat nejhezčí cyklostezky právě na elektrokole?

Proč se vyplatí vyrazit na elektrokole? Důvod je jednoduchý: užijete si cyklovýlet bez bolesti zad a nohou, ale nepřipravíte se o sportovní zážitek. Někteří lidé se mylně domnívají, že elektrokolo jezdí samo. Ve skutečnosti však máte pouze možnost zvolit si, jak moc vám bude motor vypomáhat – včetně možnosti jet úplně bez pomoci. I s maximální pomocí však musíte zapojit své vlastní síly.

Výsledkem je, že při vynaložení stejné námahy ujedete delší trasu a vyšlapete prudší kopce. Objevíte víc krás a užijete si nejhezčí cyklostezky Česka, aniž byste večer padli do postele námahou.

Chcete využít výhody elektrokola, ale nevíte, které si pořídit? Přečtěte si náš článek, který vám poradí, jak vybrat elektrokolo.

 

nejkrásnější cyklostezky česko