• V košíku nejsou žádné produkty.

Jak se starat o elektrokolo: Údržba kola v 7 jednoduchých krocích

Kvalitní elektrokolo vám vydrží ještě řadu let po záruce – pokud se o něj dobře staráte. Jak řešit údržbu elektrokola, abyste zvýšili jeho životnost na maximum?

 

1. Pečujte o baterku

Součástkou elektrokola, jejíž životnost můžete ovlivnit velmi snadno, je baterie. Co pro ni můžete udělat? Nevybíjejte ji úplně. Vybíjením nadoraz se totiž baterie postupně poškozuje a její životnost klesá. Proto si nabíjení elektrokola naplánujte tak, abyste baterii stihli doplnit dřív, než dojde k jejímu úplnému vybití. Nejlepší je nabíjet ve chvíli, kdy vám zbývá přibližně 20 % energie.

Tip z praxe: Baterie se samovolně vybíjí, i když elektrokolo zrovna nepoužíváte. Pokud máte elektrokolo přes zimu uložené v garáži, zhruba jednou za měsíc byste měli baterii dobít. Za elektřinu spotřebovanou na nabití elektrokola zaplatíte několik korun, což je mnohem méně, než kolik by vás stála nová baterie.

 

2. Preventivní údržba kola před jízdou

Štěstí nepřeje odvážným, ale připraveným. Pokaždé, než s kolem někam vyrazíte, rychle překontrolujte základní mechaniku. Podívejte se, zda jsou dotažené šrouby a správně nahuštěné pneumatiky. Zkusmo zmáčkněte brzdy a vyzkoušejte, jestli fungují, jak mají. Když si z prevence vytvoříte rituál, nejen, že zabráníte dalšímu ničení elektrokola poškozenými součástkami, ale především ochráníte sami sebe.

 

3. Dopřejte elektrokolu pravidelnou koupel

Elektrokolo byste měli umývat. Ne proto, aby nebylo zablácené, nýbrž proto, aby špinavá a zatuhlá mechanika nepáchala na kole škody. Používejte specializované čisticí prostředky a kolo myjte velice šetrně: velmi mírným proudem vody nebo jemným kartáčem a vodou z kbelíku. Akumulátoru a displeji se při mytí vyhněte úplně.

 

4. Údržba kola: Kdo maže, ten jede

Mazání řetězu je činností, které se v rámci údržby kola nevyhnete – v tom se elektrokola od běžných kol nijak neliší. Mazat musíte nejen řetěz, ale i vidlici a tlumič. Potřebovat k tomu budete buď specializovaný olej, nebo vazelínu. Jak často součástky promazávat? Vždy poté, co elektrokolo umyjete, nebo předtím, než vyrazíte na delší jízdu.

 

5. Vyměňujte pneumatiky

Čas od času překontrolujte pneumatiky. Pokud budou příliš opotřebované, zvyšuje se riziko poškození pláště a kol.

Tip z praxe: Jak poznáte, že je načase pneumatiky vyměnit? Dobrým poznávacím znamením je vzor na gumách: jakmile začne mizet, nastal čas koupit nové.

 

6. Pravidelný servis vás při údržbě kola nemine

Jednou ročně by měl elektrokolo zkontrolovat profesionál. Jsou závady, které pouhým okem nepoznáte, a k seřízení některých součástí je zase potřeba speciální vybavení. V servisu navíc provedou i diagnostiku motoru a další potřebné záležitosti. Do servisu byste své elektrokolo měli dovézt každý rok na jaře.

Je potřeba navštívit servis před prvním použitím? Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď, záleží totiž na prodejci. Kvalitní prodejce elektrokol vám kolo dodá seřízené a připravené k jízdě.

 

7. Dbejte na zabezpečení

Náš poslední tip neslouží k tomu, abyste zvýšili životnost elektrokola: slouží k tomu, abyste o něj nepřišli úplně. Elektrokola jsou totiž neskutečným lákadlem pro zloděje. Proto je zamykejte na osvětlených místech, nejlépe opatřených kamerou, a používejte masivnější řetěz než u běžného kola. Šikovnou vychytávkou je i skrytý GPS lokátor.

Nechcete o své kolo přijít? Přečtěte si naše tipy na zabezpečení elektrokola.

 

Kam dál?

Díky pravidelné údržbě vám elektrokolo vydrží ještě spoustu jízd. Kam ale vyrazit?