• V košíku nejsou žádné produkty.

Jak daleko dojedete na elektrokole?

Běžný dojezd elektrokol se pohybuje kdekoli mezi 30 a 200 kilometry. Na čem záleží, jak daleko dojedete? A jak zvýšit dojezd elektrokola na maximum?

Jaká je dojezdová vzdálenost elektrokola?

Na kilometr přesný dojezd elektrokola vám nikdo nesdělí. Dojezdová vzdálenost elektrokol se totiž odvíjí od mnoha faktorů, jako je třeba hmotnost kola nebo váš styl jízdy. Dá se však říci, že po rovné silnici s nízkou asistencí motoru a plynulým stylem jízdy dojedete na jedno nabití přibližně 170 kilometrů. Na lesních stezkách v horách, kde jedete do kopce plnou rychlostí a využíváte pomoc motoru na maximum, může dojezd klesnout na 40 kilometrů, a v takovém případě vám nepomůže ani elektrokolo s nejdelším dojezdem na světě. Které faktory hrají v délce dojezdu roli?

 

Na čem záleží dojezd elektrokola?

Ve výsledném dojezdu elektrokola hraje roli:

 

 • vaše hmotnost,
 • frekvence šlapání,
 • styl jízdy,
 • zvolený stupeň asistence motoru,
 • rychlost jízdy,
 • typ motoru,
 • kapacita baterie,
 • hmotnost elektrokola,
 • terén,
 • kvalita povrchu cesty,
 • protivítr,
 • venkovní teplota.

 

Kalkulačka dojezdu elektrokola

Pokud si chcete dojezd elektrokola vypočítat co nejpřesněji, vcelku dobře vám poslouží kalkulačka dojezdu elektrokola. V ní můžete sledovat, jak změna určitých faktorů sníží či zvýší dojezd elektrokola o desítky kilometrů. V češtině podobně interaktivní kalkulačka dojezdu elektrokola bohužel neexistuje.

 

kalkulačka dojezdu elektrokola

Máme pro vás několik tipů, jak dojezd elektrokola zvýšit.

 

Jak na elektrokole dojet dál: Pomalu do kopce, rychle po rovině

Blíží se k vám neúprosné stoupání? Nepodlehněte pokušení zapnout asistenci motoru na maximum a kopec vyjet rychle jako blesk. Otáčky motoru se totiž při zběsilé jízdě do kopce dostanou na maximum, což negativně ovlivní výslednou délku dojezdu. Místo toho raději udržte nižší výkon motoru a stoupání si vyšlápněte vlastními silami jen s mírnou pomocí.

Při jízdě po rovině si výkon motoru naopak hlídat nemusíte. Otáčky motoru na rovině nevyšplhají tak vysoko, aby to mělo na dojezdovou vzdálenost výraznější vliv.

 

Jak na elektrokole dojet dál: Správné řazení

S řazením je to na elektrokole tak trochu jako v autě. Nižší převody jsou pro vás z hlediska vydané energie a celkového dojezdu mnohem výhodnější, než když využijete sílu motoru k tomu, abyste se rozjeli s těžkým převodem. Elektrokolo a možnost nastavit asistenci motoru někdy svádí k tomu, abyste šlapali stále stejnou silou a pouze korigovali stupeň pomoci, na řazení byste ale neměli zapomínat.

 

Jak na elektrokole dojet dál: Šetřete baterii

Dojezdová vzdálenost elektrokola přímo závisí na kapacitě baterie. Proto byste ji měli střežit jako oko v hlavě a snažit se usilovat o zvýšení její životnosti na maximum. Co pro to můžete udělat? Nenechte baterii vybít úplně. Pokuste se nabíjení elektrokola načasovat tak, abyste baterii dobíjeli ve chvíli, kdy jí zbývá 20 % kapacity. Stejně tak baterii zhruba jednou za měsíc dobíjejte i v zimě, kdy elektrokolo nepoužíváte. A abyste baterii pomohli ještě víc, můžete na ni pořídit třeba neoprenový obal, který ji ochrání před nečistotami a mechanickým poškozením. Přečtěte si, jaké další doplňky na elektrokolo vám usnadní jízdu.

 

Elektrokolo s nejdelším dojezdem

Sháníte elektrokolo s co nejdelším dojezdem? Zkuste třeba Raymon FullRay E-Nine 6.0 od kvalitní německé značky Raymon, nebo si vyberte mezi dalšími elektrokoly z naší nabídky.