V Jižních Čechách potkáte rybníky, hrady a zámky, ale také nádherné výhledy a exotická zvířata. Kam vyrazit na kolo v Jižních Čechách?
1. Jihočeské cyklotrasy: Stezka Emy Destinové
Na Třeboňsku najdete několik cyklotras, od délkových tras přes naučné cyklostezky po krátké projížďky kolem rybníků. My si v dnešním článku představíme Stezku Emy Destinové.
Tato třeboňská cyklotrasa je dlouhá 48 km a začíná v Třeboni. Vede přes Stříbřecký most, který je chráněnou památkou a byl postaven roku 1925, a pokračuje do Stráže nad Nežárkou, kde až do své smrti žila světoznámá operní pěvkyně Ema Destinová. Žila na zdejším zámku, který je i v současné době významným místem pro hudbu – pravidelně se tu pořádají koncerty a hudební události. Dále cyklostezka vede kolem loveckého zámečku Jemčina, k němuž patří rozlehlý zámecký park. Minete žulový pomník Emy Destinové a přírodní rezervaci Rybníky u Vitmanova, která se skládá z rybníků Nový Vdovec a Ženich a jeho součástí je nejdelší rybniční hráz v České republice. Od rybníků se vrátíte zpět do Třeboně.
Tip: Prohlédněte si další nenáročné a rovinaté cyklotrasy.
2. Třeboňská cyklotrasa na Červenou Lhotu
Cyklotrasa z Třeboně je dlouhá celkem 76 km a čeká vás na ní mírné převýšení, řadí se proto mezi ty náročnější. Vyráží z Třeboně a vede přes Lužnici, Klec, Val, Hamr a Pleše až na Červenou Lhotu. Cestou pojedete kolem nespočtu třeboňských rybníků a skrz nádherné jihočeské lesy, největším klenotem je ale samotný cíl cesty: renesanční zámek Červená Lhota. Co na něm stojí za pozornost? Červená stavba stojí na skalním ostrůvku uprostřed Zámeckého rybníku a s pevninou ji spojuje kamenný most. Prohlídkové okruhy vás provedou historickými interiéry, podkrovními pokoji i tajemným sklepením zapuštěným do skal. Nezapomeňte si ale pořádně odpočinout: na zpáteční cestě vás čeká dalších 38 km. Vracet se budete stejnou trasou.
Tip: Rádi jezdíte daleko? Vyzkoušejte třeba Dunajskou cyklostezku, ta vás provede 330 km plnými památek a přírody.
3. Tip na třeboňskou cyklotrasu pro děti
V okolí Třeboně se můžete vydat na nenáročnou cyklotrasu pro děti – po stopách borůvek. Cestou se podíváte do safari, do zoo s exotickými zvířaty nebo třeba na půdu plnou pohádek. A na co rozhodně nesmíte zapomenout? Ochutnat borůvkové speciality, jimiž je místní kraj proslulý. Popis trasy najdete v článku o nejlepších cyklostezkách pro děti.
Tip: Na internetu je zdarma k dostání spousta aplikací, v nichž si cyklistický výlet pohodlně naplánujete.
4. I na cyklotrasách Jižních Čech zažijete výhledy: Horská Kvilda
Máte rádi výhledy? V tom případě byste neměli minout Horskou Kvildu, z níž vyráží několik cyklostezek právě za výhledy – v dobrém počasí dokonce dohlédnete až na Alpy. Naše cyklotrasa začíná v Horské Kvildě a vede přes Filipovu Huť, Tetřevskou slať, Františkov a Borovou Ladu. Odtamtud se po cyklostezce 1040 vrací přes Nové Hutě, Zlatou Studnu, Zhůří a Huťskou Horu zpět na Horskou Kvildu. Trasa je dlouhá 45 km a nabízí odpočinek v přírodě plné krásných vyhlídek.
Tip: Nevíte, jestli vyrazit na běžném kole, nebo elektrokole? Přečtěte si o 9 výhodách a nevýhodách, které má elektrokolo oproti klasickému jízdnímu kolu.
5. Královské cyklostezky v Jižních Čechách: Z Písku do Zvíkova
Písek je královské město. Vybudoval ho nejslavnější Přemyslovec – Přemysl Otakar II. – a nechal v něm postavit královskou mincovnu. Cyklotrasa, po které se z něj vydáme, nese název Sedláčkova stezka. Začíná u Kamenného mostu, nejstaršího dochovaného mostu v České republice. Vyrazíte po pravém břehu řeky Otavy po cyklostezce 1225, minete hradiště Vrcovice a přejedete přes Plynovou lávku. Asfaltová cesta se promění v šotolinovou a vy vjedete do lesa. Projedete obcí Varvažov, která je krásnou ukázkou lidového baroka. Po Sedláčkově stezce se dostanete až k Zvíkovsko Otavskému mostu, po němž překřížíte řeku do Zvíkovského Podhradí. Můžete se osvěžit v místním pivovaru a vydat se na hlavní cíl cesty: hrad Zvíkov. Zpáteční cesta do Písku vede přes Oslov, Tukleky a Vojníkov. Celá trasa je dlouhá necelých 50 km.
Tip: Zatímco si budete prohlížet hrad, nezapomeňte kolo zabezpečit proti krádeži. Tipy a triky, jak kolo spolehlivě zajistit, najdete v článku o zabezpečení elektrokola.
6. Cyklostezka z Veselí nad Lužnicí do Zoo Tábor
Cyklistický okruh do zoologické zahrady Tábor začíná ve Veselí nad Lužnicí a je dlouhý 70 km. Z Veselí nad Lužnicí vyráží cyklotrasa Greenway SB přes Borkovice a Komárov do Svinek, kde odbočíte vlevo a po Greenway RD dojedete až do Lomu. Tam se odpojíte na Greenway P-W a ještě před Táborem narazíte na Větrovy, kde se nachází rozhledna Hýlačka a zoologická zahrada. Zoo se zaměřuje především na ochranu ohrožených zvířat, takže v ní uvidíte lvy, tygry nebo třeba medvědy. Přes Radimovice u Želče, Sezimovo Ústí a Planou nad Lužnicí se vrátíte zpět do Veselí. Cestou minete několik míst k zastavení: vilu prezidenta Edvarda Beneše, koupaliště Za Řekou, kde si můžete zahrát plážový volejbal, nebo třeba rozhlednu Svákov.
Tip: Historická místa a úchvatnou přírodu najdete i v Praze. Prohlédněte si pražské cyklostezky, které vás zavedou za netradičními zážitky.
7. Krumlovský okruh: Cyklotrasa s dávkou historie
Mezi nejhezčími cyklostezkami Jižních Čech rozhodně nemůže chybět Český Krumlov, který je od roku 1992 zapsán na seznamu UNESCO. A není divu: středověké centrum města obklopené zákruty Vltavy tvoří pozoruhodnou podívanou. Cyklostezka začíná v Českém Krumlově a pokračuje přes Zátes a kolem obory do Zátoně. Odtamtud budete pokračovat po trase Greenway RD do Rožmitálu na Šumavě, kde odbočíte na cyklostezku 1188, projedete oborou Metlice a dorazíte do Rožmberka nad Vltavou, kde stojí hrad Rožmberk, založený ve 13. století. Nedaleko Rožmberka se můžete podívat i na vodopád Jílovické kaskády, s kolem se k němu ale nedostanete. Zpátky se budete vracet přes Trojany a Hněvanov, z Rožmitálu už ale stejnou cestou. Celková délka trasy je 56 km.
Kam dál?
Hledáte inspiraci, kam dál? Zkuste prozkoumat některou z nejhezčích cyklotras Česka.